Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-03

Jak usunąć kleszcza?

Wizyta w parku, spacer po lesie, a nawet zabawa w ogrodzie. Każda z tych aktywności może skończyć się znalezieniem kleszcza wbitego w skórę. Jak pozbyć się pasożyta?

Samodzielne usunięcie kleszcza nie jest skomplikowane. Warto jednak przestrzegać kilku zasad podczas przeprowadzania tego zabiegu. Oto najważniejsze z nich:

1) Kleszcza należy usunąć w całości – wraz z narządem gębowym. Ważne, aby nie nacisnąć na opity odwłok – to może sprowokować kleszcza do wymiotów i znacznie zwiększyć ryzyko zakażenia!

2) Nie smarujemy kleszcza tłuszczem, masłem, sokiem z cebuli, ani żadną inną substancją. Podobnie jak w przypadku naciśnięcia na odwłok, posmarowanie ciała kleszcza może spowodować, że zacznie on wymiotować w miejsce wkłucia.

3) Pasożyta chwytamy przy samej skórze i zdecydowanym ruchem wyciągamy w kierunku prostopadłym do miejsca wbicia.

4) Kleszcza nie wykręcamy! Zwiększa to bowiem ryzyko pozostawienia we wkłuciu aparatu gębowego pasożyta.

5)  Po wszystkim ranę odkażamy.

6) Sprawdzamy czy pasożyt został usunięty w całości – możemy w tym celu wykorzystać szkło powiększające.

7) Jeśli zauważymy czarne punkciki, jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem.

Czym najlepiej wyciągnąć kleszcza?

Można do tego użyć pęsety lub specjalnej karty do usuwania kleszczy. Taką znajdziesz w naszej ofercie, a jej pełny opis przeczytasz tutaj. Karta umożliwia samodzielne i natychmiastowe usunięcie kleszcza. Ma dwa rodzaje nacięć, dzięki czemu łatwo dopasować ją do wymiarów ciała pasożyta. Posiada także specjalną lupę, dzięki której dokładnie obejrzysz ranę zaraz po usunięciu kleszcza. Karta sprawdza się do wyciągania kleszczy zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Ma poręczny rozmiar i mieści się w portfelu, dzięki czemu możesz mieć ją zawsze przy sobie.

Pozostałe porady

3 prace ogrodowe, które warto wykonać w marcu

Marzec rozpoczyna ten okres w roku, w którym warto pomyśleć o swoim ogrodzie. Nadchodząca wiosna oraz dodatnie temperatury sprzyjają pierwszym pracom pielęgnacyjnym, jakim można poddać rośliny. Które z nich dobrze wykonać właśnie teraz? Jakie rośliny będą potrzebowały wsparcia już od pierwszych chwil wiosny?

czytaj więcej

Ciekawostki o pająkach – czego nie wiesz, a boisz się zapytać?

U niektórych osób budzą obrzydzenie, dla innych są powodem do strachu lub stanowią obiekt wielkiej pasji. Mowa o pająkach, które występują na niemal całej powierzchni kuli ziemskiej. Te owady biegające skrywają przed ludźmi wiele tajemnic, a mnogość gatunków w jakich występują powoduje, że niektóre fakty na ich temat są naprawdę fascynujące. Poznaj sekrety pająków!

czytaj więcej
DO GÓRY