Wpisz co najmniej 3 litery...

2022-12-12

Pluskwy w mieszkaniu – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy to owady, które żyją w środowisku ludzkim. Chowają się w szczelinach, pęknięciach i w szparach, w łóżkach, meblach tapicerowanych, pod tapetami, najczęściej w pomieszczeniach gdzie się śpi. Potrafią być bardzo uciążliwe, ze względu na swoją aktywność w nocy. Jak się ich pozbyć?

Pluskwy żywią się krwią ssaków, a na poszukiwania ofiary wyruszają kiedy robi się wystarczająco ciemno. Zwykle atakują człowieka w fazie głębokiego snu, a ich ukąszenia są niemal niewyczuwalne. Ślad po ataku pojawia się najczęściej na kilka godzin po ukąszeniu i towarzyszy mu silne zwędzenie. Ugryzienia pluskwy są charakterystyczne, zazwyczaj są to 3-4 ślady w linii lub w trójkącie. Często mylone są z ukąszeniami komara, pająka lub alergią np. na proszek.

Obecność pluskiew można poznać po charakterystycznym zapachu wegetującej kolendry siewnej lub gnijących malin. Owad wydziela płyn o tej woni, kiedy jest zaniepokojony. Pojawienie się w pomieszczeniu zapachu powinno być poważnym ostrzeżeniem. Zwykle jest to oznaka, że problem z pluskwami jest już naprawdę duży. Właśnie dlatego warto regularnie przeglądać łóżka, tapczany, materace, obrazy i miejsca, do których rzadko zaglądamy i nie bagatelizować podejrzanych krost na ciele.

Wbrew powszechnej opinii pluskwy nie biorą się z brudu! Wręcz przeciwnie – wolą czyste powierzchnie, bo zabrudzone utrudniają im poruszanie się. Pluskwy można przenieść do domu z hotelu, szpitala, schroniska, pociągu, autobusu, kina, teatru, pracy czy od znajomych u których nocowaliśmy. Może zdarzyć się, że pluskwy pojawią się w mieszkaniu przetransportowane z używanymi meblami lub w walizce z którą podróżowaliśmy. Zdarza się także, że insekty przejdą do mieszkania od sąsiada. Ich ciało jest płaskie, dlatego wejdą w niemal każdą szczelinę i przecisną się nawet przez niepozorne otwory.

Pluskwy mają bardzo wrażliwe czułki, dzięki którym łatwo wykrywają zapach lub ciepło ciała ofiary. Potrafią przeżyć bez pożywienia nawet kilka miesięcy, a ich okres rozwoju od jaja do dojrzałego owada trwa około 1- 2 miesięcy. Ich wytępienie jest trudne, zwłaszcza że w ostatnim czasie pasożyty przeżywają renesans. Niektórzy twierdzą, że populacja pluskiew jest zdecydowanie większa, niż jeszcze kilkanaście lat temu, jednak w rzeczywistości trudno określić prawdziwą skalę tego problemu. Wiele osób wstydzi się, gdy owady zamieszkają w ich domu i nie mówi o tym innym.

Pozbycie się pluskiew jest trudne, ale nie niemożliwe. Do sposobów walki z owadami można zaliczyć np. zwalczanie poprzez wymrażanie suchym lodem lub gorącym powietrzem. Niektórzy w walce z pluskwami sięgają po myjki parowe i decydują się na wypranie ubrań i pościeli w wysokiej temperaturze. Można również zastosować preparaty na bazie substancji aktywnej w postaci mikrokapsułkowanego płynu do zwalczania owadów biegających – BROS 007 na pluskwy i rybiki cukrowe lub Spray na owady biegające. Jeżeli nie mamy pewności, czy w naszym domu obecne są pluskwy, możemy ustawić pułapkę w formie lepu BROS Feromox, która będzie służyła do monitorowania ich obecności.

Pozostałe porady

3 prace ogrodowe, które warto wykonać w marcu

Marzec rozpoczyna ten okres w roku, w którym warto pomyśleć o swoim ogrodzie. Nadchodząca wiosna oraz dodatnie temperatury sprzyjają pierwszym pracom pielęgnacyjnym, jakim można poddać rośliny. Które z nich dobrze wykonać właśnie teraz? Jakie rośliny będą potrzebowały wsparcia już od pierwszych chwil wiosny?

czytaj więcej

Ciekawostki o pająkach – czego nie wiesz, a boisz się zapytać?

U niektórych osób budzą obrzydzenie, dla innych są powodem do strachu lub stanowią obiekt wielkiej pasji. Mowa o pająkach, które występują na niemal całej powierzchni kuli ziemskiej. Te owady biegające skrywają przed ludźmi wiele tajemnic, a mnogość gatunków w jakich występują powoduje, że niektóre fakty na ich temat są naprawdę fascynujące. Poznaj sekrety pająków!

czytaj więcej
DO GÓRY